U Narodnom muzeju Zrenjanin otvoren 3. Festival nematerijalnog kulturnog nasleđa „Banatski dani teku“

Zrenjanin - Narodni muzej Zrenjanin

Podeli vest:

Festival nematerijalnog kulturnog nasleđa „Banatski dani teku“ je manifestacija koju organizuje Narodni muzej Zrenjanin, uz finansijsku podršku Ministarstva kulture Republike Srbije, a sa idejom da se široj javnosti predstavi i promoviše kulturno nasleđe jedne izuzetno bogate multikulturalne sredine kakav je srednji Banat.

U salonu Narodnog muzeja Zrenjanin sinoć je otvorena ova manifestacija, treći put za redom, i trajaće još danas i sutra. Učešće u programu imaju većinski narodi koji naselјavaju Banat: Srbi, Rumuni, Slovaci i Mađari. Tokom tri dana lokalne zajednice predstaviće sopstveno nematerijalno kulturno nasleđe.

Cilј ove manifestacije je da motiviše nosioce nasleđa na prepoznavanje značaja sopstvene kulturne baštine i njenog očuvanja, da baštinicima nematerijalnog kulturnog nasleđa pruži podršku i podstakne njihovu kreativnost, a ujedno i da upozna javnost sa osobenostima i raznolikošću kultura koje egzistiraju u multikulturalnoj sredini kakav je Banat. Pored toga, cilј festivala „Banatski dani teku“ je da podstakne toleranciju i bolјe razumevanje različitosti, kao i da ukaže na mogućnosti koje nematerijalno kulturno nasleđe pruža, ne samo u kulturnom već i u ekonomskom domenu.

Nadležna kustoskinja manifestacije je Branka Sikimić, viša kustoskinja – etnološkinja Narodnog muzeja Zrenjanin.

“Ja bih htela da istaknem značaj ovog festivala, a to je upravo promovisanje nematerijalnog kulturnog nasleđa, koje je projektovano kroz izvorne pevačke grupe, instrumentalnu pratnju i muziku, kroz zanate i kulinarstvo, i još uvek je vrlo zastupljeno u Banatu. Ono što je važno jeste cilj ove manifestacije, a to je da motiviše nosioce kulturnog nasleđa na prepoznavanje sopstvene kulturne baštine, kao i da rade na očuvanju, a mi smo tu da im pružimo podršku i da ih podstaknemo u toj kreativnosti, i ono što je najvažnije jeste da upoznamo javnost sa osobenostima i raznolikostišću kultura koje egzistiraju u multikulturalnoj sredini kakav je Banat. ”, rekla je Branka Sikimić, viša kustoskinja – etnološkinja Narodnog muzeja Zrenjanin.

U prvom danu manifestacije lokalne zajednice su predstavile sopstveno nematerijalno kulturno nasleđe preko izvornih pevačkih grupa, koje izvode tradicionalnu muziku. Ovu muziku nastalu u narodu, koja se prenosi usmenim predanjem, po pravilu izvode svi članovi određene zajednice. Izvorna tradicionalna muzika je specifična za određeni kraj i kulturu. Teme koje se sreću prilikom izvođenja su raznovrsne. Tako ove pesme mogu imati lјubavni karakter, mogu govoriti o običajima, zabranama, svakodnevnici, ličnim pričama, pričama o gubitku, tuzi, sećanju, ali mogu imati i šalјivi karakter. 

Izvođenje ovih pesama često je tesno povezano sa muzičkom pratnjom, koja se može svesti samo na jednog gajdaša. Takođe, neke od njih se izvode redovno uz igru, poput kola ili nekog drugog plesa. Ovaj deo programa je imao i edukativni karakter, i sproveden je tako da su voditeljke između pojedinih nastupa govorile o nastanku i razvoju izvorne narodne muzike. Veče je započeto uz zvuk tradicionalne slovačke muzike, gde su nastupile ženska pevačka grupa iz Aradca, a potom i jedna novoosnovana muška pevačka grupa.

Hvala što nas pratite, vaš portal sa lepim vestima volimzrenjanin.com

Pročitajte i ove vesti…

Podelite sa drugima ovu vest
Facebook
WhatsApp
Email
Print

2 Comments

  1. Poštovana Draginja, naša koleginica Katarina, iako u 4 mesecu trudnoće ipak je došla da isprati ovu divnu manifestaciju ali je bila samo prvih sat vremena jer nije mogla više da stoji te otuda samo slike sa početka. Hvala na razumevanju i što pratite naš portal volimzrenjanin.com

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

POSLEDNJIH 5 ČLANKA

Volim Zrenjanin Newsletter

Ne propustite više nijednu važnu vest!

10 sekundi nakon naše objave, SAMO UDARNE vesti će se pojaviti na vašem mejlu (ako slučajno ne vidite prvi mejl sa obaveštenjem proverite foldere „spam“ i „promotions“). Budite informisani na vreme.

Loading

Upoznajte nas…

Portal volimzrenjanin je pokrenut 28. februara 2020. kao projekat zrenjaninske firme Web Solution Media od a od 2025. godine Web Solution Media Info.

Poslovni podaci:

Web Solution Media Info
Konstantina Danila 26a
PIB: 115101401
MB: 68098190
[email protected]
Raiffeisen Banka
265-1100310097051-90

zr u srcu bez poz 270px