Veterinarska ambulanta Laki Vet: Da li znate šta je babezioza i koliko je važna prevencija?

Zrenjanin - Veterinarska ambulanta Laki Vet

Babezioza je oboljenje sisara uzrokovano brojnim vrstama protozoa roda „Babesia“. Za pojavljivanje ovog oboljenja i prenošenje neophodno je prisustvo i infekcija krpelja. Babezioza je pretežno sezonsko oboljenje, a poznato je i kao Piroplazmoza – Teksaška groznica.

Kada je najveći rizik od zaraze?

Infekcija babezijama najčešće nastaje u letnjim mesecima, ali je moguća kada god ima krpelja, a na našim geografskim prostorima to je u periodu od marta do novembra meseca.

Prebolele životinje dugo ostaju nosioci parazita, jer se kod njih obrazuje premunicija (infektivni imunitet). One su izvor infekcije za krpelje, koji će kasnije preneti parazite na prijemčive životinje. Simptomi su slični malariji.

Simptomi babezioze

Inkubacioni period traje 2-21 dan. Inficirane životinje su kahektične, sa izraženom inapetencijom. Sluzokože su blede, u kasnijem toku bolesti žuto prebojene. Iz očiju i nosa cedi se serozni sekret. Opšte stanje je teško. Životinje pretežno leže i nerado se kreću. Prvi simptom koji se javlja je povišena telesna temperatura koja može da iznosi i 42 C, anemija koju prati bledilo vidljivih sluzokoža, gubitak apetita, malaksalost, ikterus i hemoglobinurija.  Hemoglobinurija nije obavezna pojava. Zbog povećanog raspadanja eritrocita boja urina je na početku bolesti zelenkasta, zatim crvena, najzad smeđa do skoro sasvim crna. Kod slučajeva koji su praćeni komplikacijama najčešće dolazi do zastoja u radu bubrega koji je najčešće fatalan. Toksično delovanje babezija i anemija dovode do oslabljenog rada srca, slabljenja tonusa krvnih sudova, cijanoze i edema. Razvija se i enteritis praćen meteorizmom.

Kako se dijagnostikuje babezioza?

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike. Mali je broj oboljenja praćen hipertermijom, ikterusom i hemoglobinurijom pa se lako dijagnostikuje. Etiološka dijagnoza se postavlja  mikroskopskim pregledom krvnih razmaza i nalazom babezija u eritrocitima.

Lečenje babezioze

Za lečenje babezioze koristi se više vrsta lekova, odnosno terapija, u odnosu na vrstu babezioze.

Prevencija pojave babezioze

Prevencija se može postići aplikacijom preparata s repelentnim ili akaricidnim delovanjem koje psa štite od ugriza krpelja. Danas postoje vrlo efikasni preparati u obliku tableta, „spot on preparata“ i ogrlica čijom se redovnom upotrebom, pogotovo u sezoni krpelja može smanjiti rizik od babezioze.

Za sve dodatne informacije mozete ih posetiti na lokaciji Topličina 13a ili ih kontaktirati putem telefona 0600563004, dr Zoran Putić.

Hvala što nas pratite, vaš portal sa lepim vestima volimzrenjanin.com

Pročitajte i ove vesti ⭐️

Podelite sa drugima ovu vest
Facebook
WhatsApp
Email
Print
Napišite komentar na ovu vest

Ostavite komentar:

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

POSLEDNJIH 6 ČLANAKA

Volim Zrenjanin Newsletter

Ne propustite više nijednu važnu vest!

10 sekundi nakon naše objave, SAMO UDARNE vesti će se pojaviti na vašem mejlu (ako slučajno ne vidite prvi mejl sa obaveštenjem proverite foldere „spam“ i „promotions“). Budite informisani na vreme.

Loading

Upoznajte nas…

Portal volimzrenjanin je pokrenut 28. februara 2020. kao projekat zrenjaninske firme Web Solution Media od koja posluje u našem gradu već 20 godina.

Poslovni podaci:

Portal volimzrenjanin.com
Web Solution Media od
Konstantina Danila 26a
PIB: 100905915
MB: 08677808
info@volimzrenjanin.com
Raiffeisen Banka
265-2310310001201-96

zr u srcu bez poz 270px