Lepša strana Zrenjanina portal volimzrenjanin.com l Web Solution Media l info@volimzrenjanin.com

Zrenjanin – CLASSEN 023 Podelite vest Ako razmišljate o renoviranju kuće ili stana i ako ste rešili da
Lepša strana Zrenjanina portal volimzrenjanin.com l Web Solution Media l info@volimzrenjanin.com
Zrenjanin – dr Milan Micić
dr Milan Micić rođen je 1961. godine u Zrenjaninu. Diplomirao je istoriju na Filozofskom fakultetu u Beogradu gde je i doktorirao kod dr Mire Radojević sa temom „Razvitak novih naselja u Banatu (1920-1941)” o međuratnoj kolonizaciji Banata. Radio je kao profesor istorije, direktor osnovne škole, a od 2009. godine kao pomoćnik za kulturno nasleđe i javne zbirke u Pokrajinskom sekretarijatu za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama Pokrajinske vlade.
Autor je četrdeset knjiga iz istoriografije, istorijske esejistike dokumentarne proze, kratke proze i poezije. Istoriografske teme su mu srpski dobrovoljački pokret u Prvom svetskom ratu, kolonizacija Vojvodine u 20. veku, Srbi u Mađarskoj u 20. veku, istorija Banata i odnos književnog i istorijskog u srpskoj književnosti druge polovine 19. i prve polovine 20. veka.
Predsednik je Saveza udruženja potomaka i poštovalaca srpskih ratnih dobrovoljaca 1912–1918. Živi u Novom Sadu.
“Aleksandrovo je najveće od novih naselja formiranih procesom kolonizacije 1921–1941. godine na prostoru Kraljevine Jugoslavije. 1939. godine selo je imalo više od 5.000 stanovnika.
Kolonija Aleksandrovo nastala je kao specifičan spoj ravničara i dinaraca, doseljenih Banaćana i Ličana. Veličina sela, kao i njegov značaj u kolonizacionom procesu, postavili su istraživanje istorije naseljavanja Aleksandrova kao svojevrsnu paradigmu kolonizacije, izvedene između dva svetska rata.
U periodu 2021–2023. godine Aleksandrovo obeležava stogodišnjicu nastanka naselja. Selo nije nastalo „preko noći“; najintenzivnije doseljavanje i gradnja kuća dešavali su se u periodu 1921–1923. godine, ali sve međuratno vreme (1921–1941) trajalo je formiranje novog sela, ratarskih domaćinstava, gradnja javnih zgrada i institucija, oblikovanje javnog i društvenog života novog naselja, modernizacija sela, gradnja novog lokalnog identiteta (Aleksandrovčanin).”
Izložba „Strma ravnica“ predstavlja jedan vek života kolonističke populacije na vojvođanskim prostorima i rezultat je terenskog istraživanja u preko 30 mesta širom Vojvodine. Predmeti na postavci mahom su vlasništvo porodica potomaka srpskih ratnih dobrovoljaca i obuhvataju odlikovanja, oružje, dokumenta, narodne nošnje, poljoprivredna radila, građu, alat, pokućstvo i fotografije.
Izložba predstavlja kulturno i materijalno nasleđe srpskih dobrovoljaca kolonista iz Velikog rata, a prate je dokumentarni filmovi koji govore o sećanju svedoka okupacije u Drugom svetskom ratu i sudbine dobrovoljačkih porodica, rušenja spomenika Kralja Petra I Karađorđevića, gradnje dobrovoljačkih naselja i pravljenja hrane karakteristične za stari zavičaj kolonista. Autori izložbe su Bogdan Šekarić, muzejski savetnik etnolog, i Dimitrije Mihajlović, kustos istoričar, iz Muzeja Vojvodine.
Zrenjanin – CLASSEN 023 Podelite vest Ako razmišljate o renoviranju kuće ili stana i ako ste rešili da
Kao što je i najavljeno juče, održana je sednica Skupštine grada Zrenjanina, sazvana po hitnom postupku, a tri tačke dnvenog reda odnosile
U toku su radovi na sanaciji kvara na vodovodnoj mreži u ulici Boška Mijatova, zbog čega je naselje Duvanika trenutno bez vode.
Izložba pod nazivom „Dokonstrukcija konstrukcije“ likovnog umetnika Nenada Vacića, dobitnika druge nagrade prošlogodišnjeg
U Malom salonu Narodnog muzeja Zrenjanin, povodom 70 godina od osnivanja lista Zrenjanin, u četvrtak, 7. jula 2022. godine, sa početkom
Prijavite se na naš „Newsletter“ a mi obećavamo da vas nećemo gnjaviti sa dosadnim mejlovima jer to i nama smeta.
Portal volimzrenjanin je pokrenut 28. februara 2020. kao projekat zrenjaninske firme Web Solution Media od koja posluje u našem gradu već 20 godina.
Portal volimzrenjanin.com
Web Solution Media od
Konstantina Danila 26a
PIB: 100905915
MB: 08677808
info@volimzrenjanin.com
Raiffeisen Banka
265-2310310001201-96