Sećanje na oktobar 2018. kada je “Carska bara” gorela: znak upozorenja i opasnosti od nebrige!

“Carska bara”

Na današnji dan, pre tačno sedam godina, požar nezapamćenih razmera zahvatio je jedan od najlepših bisera Banata – Carsku baru, ponos prirode i dom stotina vrsta ptica, riba i vodenih biljaka. U samo nekoliko sati, vatra je progutala preko 800 hektara močvarnog područja u atarima Stajićeva, Perleza i Belog Blata, pretvarajući zelene pojaseve trske i šaša u crnu pustoš.

Uzrok? Staro zlo – paljenje strnjike. Jedan trenutak nepažnje bio je dovoljan da se plamen, nošen vetrom, pretvori u katastrofu koju ni desetine vatrogasaca i devet vozila nisu mogli zaustaviti na vreme.

„Zločin prema prirodi“ – tako su tada zvanično opisali ovaj požar iz Ministarstva zaštite životne sredine. I nisu pogrešili.

Sedam godina kasnije, priroda se još nije u potpunosti oporavila. Tršćaci su se delimično obnovili, ali mnoge ptice više se nisu vratile. Čaplje, divlje patke, labudovi i brojne selice odabrale su nova gnezdišta – tamo gde ima vode, tišine i sigurnosti. Delovi rezervata, naročito u zoni Tiganjice i Perleske bare, danas izgledaju kao senka onoga što su nekada bili. Voda se povukla, mulj prekrio korito, a nekada bujni život ustuknuo pred suvom tišinom.

Nekada živopisni pejzaž, gde su deca dolazila na izlete, a turisti tražili trenutke mira, sada na mestima deluje pusto i napušteno. I dok se kroz projekte i papire najavljuju revitalizacije, realnost je da Carska bara nikada nije bila ranjivija.

Na sve to, nadvila se nova nevolja: isušivanje jezera ribnjaka Ečka, nekada najvećeg ribnjaka u Evropi, koji je decenijama hranio i štitio ekosistem Carske bare. Bez vode iz tog sistema, bez rada pumpi i održavanja kanala, vodeni režim je drastično poremećen.

Ribnjak, koji se prostire na više od 15 kvadratnih kilometara, sada u delovima izgleda kao ispucala zemlja. Pumpne stanice su često van funkcije zbog finansijskih problema, mulj se ne čisti, a otpad iz ribnjaka završava u Starom Begeju i Carskoj bari – dodatno zagušujući protok i gušeći život. Stručnjaci već godinama upozoravaju da se, ako se ništa ne preduzme, ceo taj kompleks može pretvoriti u mrtvu vodu – a to bi značilo nestanak najvažnijeg staništa močvarnih ptica u ovom delu Evrope.

Priroda pokušava da se sama izbori, ali bez sistemske pomoći – bez kanala, pumpi, čuvara i kontrole – ona jednostavno gubi bitku. Carska bara nije samo rezervat – to su pluća Banata, dom ptica, ponos ravnice i lekcija o ljudskoj nebrizi.

Volim Zrenjanin – čuvamo sećanja, branimo prirodu, pričamo istinu.

Hvala što nas pratite, vaš portal sa lepim vestima volimzrenjanin.com

Pročitajte i ove vesti…

Podelite sa drugima ovu vest
Facebook
WhatsApp
Email
Print
Portal Volim Zrenjanin prihvatio je nadležnost Saveta za štampu i poštuje njegov Kodeks novinara Srbije.

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

POSLEDNJIH 5 ČLANKA

Volim Zrenjanin Newsletter

Ne propustite više nijednu važnu vest!

10 sekundi nakon naše objave, SAMO UDARNE vesti će se pojaviti na vašem mejlu (ako slučajno ne vidite prvi mejl sa obaveštenjem proverite foldere „spam“ i „promotions“). Budite informisani na vreme.

Loading

Upoznajte nas…

Portal volimzrenjanin je pokrenut 28. februara 2020. kao projekat zrenjaninske firme Web Solution Media od a od 2025. godine Web Solution Media Info.

Poslovni podaci:

Web Solution Media Info
Konstantina Danila 26a
PIB: 115101401
MB: 68098190
[email protected]
Raiffeisen Banka
265-1100310097051-90

zr u srcu bez poz 270px