DEVET MESECI IZOLACIJE: Farkaždin i Idvor bez prevoza – građani pozvali gradonačelnika na sastanak!

Farkaždin i Idvor bez prevoza

Farkaždin, 21. februar 2026. – Stanovnici naseljenih mesta Farkaždin i Idvor ponovo su se obratili redakciji portala Volim Zrenjanin sa, kako kažu, istom mukom koju mesecima niko ne rešava – potpunom saobraćajnom izolacijom, institucionalnom tišinom i problemima koji se samo gomilaju.

Zbog neplaćenih subvencija, kako navode meštani, već devet meseci ne saobraća autobuska linija do Farkaždina i Idvora, iako je linija i dalje formalno registrovana. Umesto toga, autobus ide samo do Sakula, koje je udaljeno oko 8,8 kilometara od ova dva sela.

Poziv gradonačelniku – mejlom, jer telefonom ne ide!

Mestani Farkaždina i Idvora su 20. februara ove godine uputili mejl gradonačelniku Zrenjanina Simi Salapuri, sa pozivom na sastanak u nedelju, 22. februara, u prostorijama Mesne zajednice, sa početkom u 18 časova.

Kako navode, ovaj način komunikacije im je sugerisan iz kabineta gradonačelnika, jer telefonskim putem nisu uspeli da stupe u kontakt.

Cilj sastanka je, ističu meštani, da gradonačelnika upoznaju sa: interesima stanovnika, svakodnevnim problemima, pitanjima egzistencije, pravima koja su im zagarantovana Ustavom i da mu iz prve ruke objasne kako izgleda život u selima koja su praktično odsečena od grada.

Svakodnevni trošak od 600 do 1.000 dinara – samo da bi se stiglo do autobusa

Zbog ukidanja linije, oko 39 putnika svakodnevno je prinuđeno da plaća privatni prevoz do Sakula, kako bi odatle nastavili put ka Beogradu. Cena tog neformalnog prevoza iznosi od 300 do 500 dinara u jednom pravcu, što znači da ljudi samo za dolazak do autobusa izdvajaju 600 do 1.000 dinara dnevno. „To je luksuz koji selo ne može da priušti“, poručuju meštani.

Linija za Zrenjanin – samo dva polaska, prilagođena đacima

Jedina autobuska linija ka Zrenjaninu funkcioniše sa svega dva polaska dnevno i to u terminima prilagođenim školskim obavezama. Za zaposlene, penzionere, bolesne i one koji imaju zakazane preglede ili administrativne obaveze – praktično ne postoji rešenje.

Mesna zajednica bez mandata, izbora nema

Dodatni problem je i činjenica da je Mesnoj zajednici istekao mandat još u junu 2025. godine, a izbori nisu ni raspisani, niti najavljeni. Uz to, meštani navode i niz drugih, višegodišnjih problema: nerešen problem vodosnabdevanja, dotrajala električna infrastruktura i bandere, potpuni izostanak sistemskih rešenja.

„Di su naše taljige?“

Na kraju, meštani svoju ogorčenost sumiraju kratkom, ali snažnom rečenicom: „A mi, meštani, i dalje pitamo – di su naše taljige?“

Ovo pitanje danas ne znači samo gde je nestao prevoz, već i gde su institucije, odgovornost i minimum brige za ljude koji žive van gradskog jezgra. Farkaždin i Idvor nisu zaboravljena sela – oni su samo sela koja su predugo ignorisana.

Koliko još meseci izolacije je potrebno da bi se neko u gradskoj vlasti zaista odazvao?

Hvala što nas pratite, vaš portal sa vestima, koje nisu uvek najlepše volimzrenjanin.com

Pročitajte i ove vesti…

Podelite sa drugima ovu vest
Facebook
WhatsApp
Email
Print
Portal Volim Zrenjanin prihvatio je nadležnost Saveta za štampu i poštuje njegov Kodeks novinara Srbije.

One comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

POSLEDNJIH 5 ČLANKA

Volim Zrenjanin Newsletter

Ne propustite više nijednu važnu vest!

10 sekundi nakon naše objave, SAMO UDARNE vesti će se pojaviti na vašem mejlu (ako slučajno ne vidite prvi mejl sa obaveštenjem proverite foldere „spam“ i „promotions“). Budite informisani na vreme.

Loading

Upoznajte nas…

Portal volimzrenjanin je pokrenut 28. februara 2020. kao projekat zrenjaninske firme Web Solution Media od a od 2025. godine Web Solution Media Info.

Poslovni podaci:

Web Solution Media Info
Konstantina Danila 26a
PIB: 115101401
MB: 68098190
[email protected]
Raiffeisen Banka
265-1100310097051-90

zr u srcu bez poz 270px