„Dan Silašija“ u Mužlji u duhu očuvanja tradicije / Szilasi Mihály tiszteletére: Szilasi-napot rendeztek Muzslyán

„Dan Silašija“ u Mužlji u duhu očuvanja tradicije

Sećanjem na Mihalja Silašija, začetnika citraške muzike u Mužlji, a u cilju očuvanja citre kao instrumenta, sinoć je u velikoj sali Kulturno-umetničkog društva „Petefi Šandor“ organizovan tradicionalni, devetnaesti po redu „Dan Silašija”.

Na početku večeri, Lucija Kapuši je u pratnji iskusnog citraša Jožefa Lelea odrecitovala pesmu Ferenca Fehera, nakon čega je prisutne u ime domaćina pozdravio predsednik KUD „Petefi Šandor”, Jožef Dobo.

Manifestaciju je svečano otvorio Arpad Fremond, predsednik Nacionalnog saveta Mađara.

– Devetnaestu godinu zaredom svake poslednje subote u februaru, članovi Kulturno-umetničkog društva sa velikom radošću i zahvalnošću prema radu i delu Mihalja Silašija, organizuju ovaj događaj. Tokom ove večeri Mužlja postaje centar citraške muzike u Vojvodini. Mihalj Silaši je za sobom ostavio mnoge bitne vrednosti koje i danas čine osnovu očuvanja mađarske tradicije, kulture i jezika na ovim prostorima – rekao je Fremond.

U bogatom kulturno-umetničkom programu nastupili su mlađe i odrasle citraške grupe i citraši solisti iz Budimpešte, Pačira, Temerina, Novog Sada, Bačke Topole, Kanjiže, Novog Bečeja, Ruskog Sela, Mihajlova i Mužlje.

Među njima je bio i Jožef Lele, koji je dugogodišnji član KUD „Petefi Šandor“. Cilj mu je da zajedno sa najmlađim meštanima sačuva i neguje tradicionalnu mađarsku folklornu muziku na citri. Dobitnik je više domaćih i inostranih priznanja i nagrada.

jožef lele
Jožef lele

-Sviranjem na citri se bavim od svoje devete godine. Šezdesetih godina prošlog veka u Novoj Crnji su se odžavala kućna druženja uz dobru muziku. Na jednom od takvih druženja čika Šandor Palatinuš je svirao na citri i dok je otišao da se odmori, krišom sam se prihvatio instrumenta i počeo sam da sviram na njemu. Godine su prolazile i preselivši se u Mužlju postao sam član KUD „Petefi Šandor“, a početkom osamdesetih godina sam, rame uz rame, svirao sa velikim umetnikom na citri Mihaljom Silašijem. Na zahtev članova Kulturno-umetničkog društva, pre dvadeset godina počeo sam i da učim decu tajnama sviranja na citri – rekao je Jožef Lele.

Manifestacija je održana zahvaljujući podršci Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama.

Tivadar Borbelj

Portal volimzrenjanin.com / Magyar Oldal

Szilasi Mihály tiszteletére: Szilasi-napot rendeztek Muzslyán

Szilasi Mihályra, Muzslya és Vajdaság neves citeraművészére emlékezve, illetve a hangszer és a citerazene népszerűsítése céljából, a Muzslai Petőfi Sándor MME nagytermében 19. alkalommal rendezték meg a hagyományos Szilasi-napot.

A rendezvénynek jótékonysági jellege is volt, ugyanis a szervezők a műsor alatt önkéntes adományt gyűjtöttek a helybeli Páger Anita gyógyulására.

A szép számban megjelent közönséget a helybeli művelődési egyesület citerazenekara és vegyes kórusa köszöntötte, majd Kapusi Lúcia szavaló – Lele József muzslyai citeraművész kíséretében – felolvasta Fehér Ferenc: Apám citerája című versét.

Dobó József, a Muzslai Petőfi Sándor MME elnöke köszöntő beszédében elmondta, hogy Szilasi Mihály egyedi játékának, a sántaciterázásnak köszönhetően ez a zene és a hangszer nem merült feledésbe.

– Azok a citeraművészek, akik Szilasival együtt 1970-ben megalakították a citerazenekart, napjainkban is arra törekednek, hogy ezt az örökséget megszerettessék a fiatalokkal – tette hozzá az egyesület elnöke.

A rendezvényt hivatalosan Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács (MNT)  elnöke nyitotta meg, aki kiemelte, hogy eme hagyományápoló esemény az egész vajdasági és kárpát-medencei magyarság számára példamutatóként szolgál.

-A dal, a líra, a zene lényege, hogy megtaláljuk az összhangot, az összefogást, a harmóniát önmagunkban, a családunkban, a közösségünkben, a nemzetünkben és a nagyvilágban is – tette hozzá az MNT elnöke.

A műsorban bemutatkoztak a topolyai, pacséri, temerini, újvidéki, magyarkanizsai, törökbecsei, kisoroszi, szentmihályi és muzslyai  citerások, valamint a csókai születésű, de Budapesten élő Borsi Ferenc citeraoktató is.

A XIX. Szilasi-napot a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság támogatta.

Borbély Tivadar

Hvala što nas pratite, vaš portal sa lepim vestima volimzrenjanin.com

Pročitajte i ove vesti ⭐️

Podelite sa drugima ovu vest
Facebook
WhatsApp
Email
Print
Napišite komentar na ovu vest

Ostavite komentar:

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

POSLEDNJIH 6 ČLANAKA

Volim Zrenjanin Newsletter

Ne propustite više nijednu važnu vest!

10 sekundi nakon naše objave, SAMO UDARNE vesti će se pojaviti na vašem mejlu (ako slučajno ne vidite prvi mejl sa obaveštenjem proverite foldere „spam“ i „promotions“). Budite informisani na vreme.

Loading

Upoznajte nas…

Portal volimzrenjanin je pokrenut 28. februara 2020. kao projekat zrenjaninske firme Web Solution Media od koja posluje u našem gradu već 20 godina.

Poslovni podaci:

Portal volimzrenjanin.com
Web Solution Media od
Konstantina Danila 26a
PIB: 100905915
MB: 08677808
info@volimzrenjanin.com
Raiffeisen Banka
265-2310310001201-96

zr u srcu bez poz 270px