Informativni portal Volim Zrenjanin l Web Solution Media info l [email protected]

Informativni portal Volim Zrenjanin l Web Solution Media info l [email protected]
Zrenjanin – Setva pšenice
Glavno pitanje koje muči mnoge ratare ove sezone jeste koliko će da košta sama setva, s obzirom na povećanje cena đubriva, goriva, pa i semenskog materijala.
Pravovremena setva omogućava normalan razvoj, dobro ukorenjavanje, kao i sticanje dobre kondicije biljaka za prezimljavanje. Optimalni rok setve u našim uslovima je od 5. do 25. oktobra, mada se može sejati i kasnije u novembru, ali tada treba voditi računa o odabiru sorti. Oktobarska setva daje pet do 10 odsto veći rod u odnosu na novembarsku, a pomeranje setve znatno može skratiti vegetaciju. Da bi se optimalni rok ispoštovao neophodno je izabrati parcele sa povoljnim predusevom koje će ranije osloboditi parcelu kako bi ostalo vremena za blagovremenu i kvalitetnu obradu i predsetvenu pripremu.

U našem kraju, najčešći predusevi su suncokret, soja i rani hibridi kukuruza. Za pšenicu se obrada zemljišta obavlja leti ili u ranu jesen. Potrebno je izvršiti plitko oranje ili duboko tanjiranje radi unošenja biljnih ostataka i očuvanju vlage, a potom duboko oranje sa unošenjem osnovne količine đubriva.
Na našim parcelama, najčešće se primenjuje redukovana obrada. Izvodi se teškim tanjiračama, unakrsno ili dijagonalno po parceli. Broj ponavljanja zavisi od vlažnosti zemljišta i od usitnjenosti biljnih ostataka preduseva.
Na ovaj način se obrađuje površinski sloj zemljišta koji se dobro usitni što dalje obezbeđuje ravnomerno nicanje semena po celoj parceli. Za setvu pšenice potrebno je koristiti sortno seme dobre klijavosti, dezinfikovano od patogena, a to se postiže setvom deklarisanog semena. Količina semena tj. broj biljaka zavisi od sorte, plodnosti zemljišta, đubrenja i vremena setve. A savet poljoprivrednicima je i da seju deklarisano seme.

Iako bi onim sa tavana mogli da uštede novac, sertifikovano daje sigurnost. Deklarisano seme ima svoju upotrebnu vrednost i proizvedeno je u kontrolisanim uslovima, prošlo je kroz odgovarajuća testiranja, sistem dorade, primenjeni su optimalni nivoi fungicida, maksimalno je zaštićeno, poznata je njegova klijavost. Ukupna količina semena zavisi i od broja klijavih zrna, mase 1.000 semena i klijavosti. U kasnijoj setvi treba povećati setvenu normu 10 do 20 odsto. Razmak između redova je 12,5 cm, dubina setve je od 4 -6 cm. Pri dubljoj ili neujednačenoj setvi klice se duže ili brže probijaju pa se može desiti neujednačeno nicanje biljaka po parceli.
ivan Nan, dipl. inž. biljne proizvodnje, PSS Zrenjanin
Hvala što nas pratite, vaš portal sa lepim vestima volimzrenjanin.com
izvor: psszr.rs
Pročitajte i ove vesti…




Nacionalna služba za zapošljavanje obaveštava javnost da će preko Poštanske štedionice izvršiti isplatu redovne novčane naknade

Sveti velikomučenik Prokopije je hrišćanski svetitelj iz 4. veka. Rođen je u Jerusalimu. Ime po rođenju bilo mu je Neanije. Bio je vojvoda u službi

Tek što je počela nedelja za koju su na više lokacija na području Zrenjanina najavljena okupljanja građana, oglasila se i Policijska uprava

Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je, na zahtev Službe za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Uprave za tehniku

Svaka beba je jedinstvena, a u Mini Baby Spa Zrenjanin veruju da svaki osmeh, svaki prvi pokret u vodi i svaki trenutak radosti zaslužuju
Volim Zrenjanin Newsletter
Ne propustite više nijednu važnu vest!
10 sekundi nakon naše objave, SAMO UDARNE vesti će se pojaviti na vašem mejlu (ako slučajno ne vidite prvi mejl sa obaveštenjem proverite foldere „spam“ i „promotions“). Budite informisani na vreme.
Upoznajte nas…
Portal volimzrenjanin je pokrenut 28. februara 2020. kao projekat zrenjaninske firme Web Solution Media od a od 2025. godine Web Solution Media Info.
Poslovni podaci:
Web Solution Media Info
Konstantina Danila 26a
PIB: 115101401
MB: 68098190
[email protected]
Raiffeisen Banka
265-1100310097051-90


VOLIM ZRENJANIN
Kontaktirajte redakciju
Redakcija portala
Pozdrav, kako možemo da vam pomognemo?