Zrenjanin dobio svoj „mini Ćacilend“: Šatori na zelenoj površini, policija sa strane, građani u neverici

Zrenjanin dobio „mini Ćacilend“

Zrenjanin, 11. maj 2026. – Ako je neko mislio da je ruglo iz Pionirskog parka u Beogradu rezervisano samo za prestonicu – prevario se. Zrenjanin je, po svemu sudeći, dobio svoju lokalnu verziju „Ćacilenda“. I to usred grada, na zelenoj površini, sa sve šatorima, kantama za smeće, stolicama, policijskim vozilima i dežurstvom koje više liči na improvizovani kamp nego na bilo kakav normalan javni prostor.

Fotografije koje su danas zabeležene kod kružnog toka na „Avali“ deluju gotovo nestvarno. Na travnjaku je podignut veliki beli šator, oko njega raspoređene zelene kante za otpad, stolice i ljudi koji tu borave satima, dok odmah pored stoje policijska vozila i pripadnici policije koji sve to mirno posmatraju. Na terenu je, kako smo mogli da primetimo, bio prisutan i načelnik komunalne milicije.

Građani koji prolaze ovim delom grada s pravom se pitaju – ko je dozvolio zauzimanje zelene površine? Po kom osnovu? Da li za obične građane važe ista pravila kao za one koji očigledno mogu da pretvore javni prostor u politički kamp?

Jer, pokušajte da zamislite kako bi prošao običan građanin koji bi odlučio da samoinicijativno postavi šator na javnoj površini. Koliko bi trebalo da prođe vremena da se pojavi komunalna milicija, napiše kazna ili naloži uklanjanje? Ovde, međutim, ne samo da niko ništa ne uklanja, već deluje kao da institucije logistički i fizički obezbeđuju čitavu postavku.

Posebno je porazna simbolika cele situacije. Grad koji godinama kuburi sa zapuštenim igralištima, polomljenim mobilijarom, neuređenim zelenim površinama i komunalnim problemima sada bez problema dobija improvizovani politički kamp na travi. I niko ne vidi problem.

Za sada još uvek nema ograda premazanih mašću kao u Beogradu, niti zabrane prolaska građanima i deci, ali ako nastavimo ovim tempom – izgleda da ni to više nije nezamislivo. Ono što je juče bilo predmet šoka i podsmeha u prestonici, danas polako postaje „normalno“ i u drugim gradovima Srbije.

I upravo je to možda i najopasniji deo cele priče – navikavanje građana na apsurd. Na činjenicu da se javni prostor privatizuje za političke potrebe. Da institucije više ne deluju kao servis građana, već kao dekor jednog sistema u kojem su pravila očigledno različita za „obične“ i za „podobne“.

Dok ljudi prolaze pored šatora u neverici, ostaje pitanje: dokle smo stigli kao društvo kada kampovi, policijske straže i političko zauzimanje javnih površina postaju svakodnevna slika jednog grada?

Hvala što nas pratite, vaš portal sa vestima, koje nisu uvek najlepše volimzrenjanin.com

Pročitajte i ove vesti…

Podelite sa drugima ovu vest
Facebook
WhatsApp
Email
Print

11 Comments

  1. Treba ih ostaviti sada tamo da kampuju. Ocigledno ce u WC u Dunav Osiguranje. Kiša, vetar ce uciniti svoje. Speru oni svašta….svest onih sto su tamo, naravno nikada. Ljubav i mladost pobedjuju sve! Mržnja prema svojima zauvek ostaje u srcu, nece im biti prvi put.

    • Е, Милка, шта би са оном твојом пријавом против свих што су украсили град натписима ДПЦЗ (вероватно „Друштвено предузеће централни затвор“, не знам шта би друго значило)? Јел’ треба да ти нађемо неког да ургира? Како рече, „сви који неовлашћено фарбају јавне површине треба да иду у затвор“. А и после, оне друге што су исписивали нешто о војсци и враћању на Косово, и њих си гарант пријавила, шта би с тим?

    • Ja razumem da se ti pravis malo nevešt, ali malo vređa činjenica da misliš da su ostali glupi pa nema razlike od šatora koji zauzima javni prostor i ljudi koji drže natpis preko. Nemoj biti kao ostali, budi i ti jednom čovek!

    • Naravno da nam ne smetaju. Tamo su deca i građani koji podržavaju tu mladost i pamet. A ovi koje braniš su lopovi,kriminalci,a verovatno si i ti jedan od njih. I potpuno te razumem,jer bez njih ti si niko i ništa.

  2. Ja razumem da se ti pravis malo nevešt, ali malo vređa činjenica da misliš da su ostali glupi pa nema razlike od šatora koji zauzima javni prostor i ljudi koji drže natpis preko. Nemoj biti kao ostali, budi i ti jednom čovek!

  3. Vlast pravi katastrofalne greške koje narod vrlo brzo shvata,da svaka imovina može biti uzurpirana pa čak i privatna a da (ne)zavisno pravosuđe i samostalno tužilaštvo a i policija ne smeju da rade po Ustavu i zakonu jer su sklopili dogovor sa vlašću još 2013godine. To je cela istina,samo treba malo šire gledati na situaciju u celoj Srbiji!!

  4. Ima GIS pa moze da se vidi, Postavili su tendu, a ne sator, i to ne na javni prostor nego na zemljiste pumpe, Ocigledno pumpa ih je pustila. Na javni prostor su svoju manju tendu postavili građani koji podržavaju studente.

  5. Ovi pored pupmpe kao da su uniformisani, skoro svi imaju iste, crne majice. Crnokošuljaši – to mi zvuči nekako poznato iz istorije.

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

POSLEDNJIH 5 ČLANKA

Volim Zrenjanin Newsletter

Ne propustite više nijednu važnu vest!

10 sekundi nakon naše objave, SAMO UDARNE vesti će se pojaviti na vašem mejlu (ako slučajno ne vidite prvi mejl sa obaveštenjem proverite foldere „spam“ i „promotions“). Budite informisani na vreme.

Loading

Upoznajte nas…

Portal volimzrenjanin je pokrenut 28. februara 2020. kao projekat zrenjaninske firme Web Solution Media od a od 2025. godine Web Solution Media Info.

Poslovni podaci:

Web Solution Media Info
Konstantina Danila 26a
PIB: 115101401
MB: 68098190
[email protected]
Raiffeisen Banka
265-1100310097051-90

zr u srcu bez poz 270px