Rukometni klub Proleter Zrenjanin na kolenima – Nekad igrao finale sa Barselonom, danas moli za opstanak!

Rukometni klub Proleter

Zrenjanin, 11. novembar 2025. – Zrenjanin, nekada ponosno prozivan gradom sporta, danas svedoči jednom od svojih najtužnijih poglavlja. Rukometni klub Proleter, simbol borbenosti, strasti i tradicije, osnovan 11. januara davne 1949. godine, nalazi se na ivici opstanka. Klub koji je pre više od tri decenije punio hale širom Evrope i igrao finale Kupa šampiona protiv Barselone, danas ne zna da li će uopšte dočekati sledeću utakmicu.

I sve to dok grad vodi sportista Simo Salapura. Gradonačelnik koji je nekada bio sportista, danas nosi odgovornost za grad u kojem dresovi najstarijih klubova ostaju bez vlasnika. Dok Zrenjanin tone u tišinu, Simo Salapura i Vukosava Đapić, generalna sekretarka Sportskog saveza, sportistkinja po vokaciji, gledaju kako se urušava ono što bi trebalo da bude srce jednog sportskog grada.

Da podsetimo, Proleter je bio šampion Jugoslavije 1989/90 i 1991/92, a u sezoni 1990/91. stigao do samog finala Kupa šampiona – tada najjačeg klupskog takmičenja u Evropi. Zrenjanin je tih dana živeo za rukomet, a ime Proletera izgovaralo se s poštovanjem od Barselone do Moskve.

Danas, više od trideset godina kasnije, isti taj Proleter objavljuje na Instagramu apel za pomoć. Trener Dragan Kukić kaže:

“Moji igrači i ja znamo kako nam je. Nisu ovde samo u pitanju plate, ovde je u pitanju egzistencija kluba. Treba igrač da se nahrani, plati stan, račune, prevoz, kotizacije. Trajaćemo onoliko koliko momci mogu da izdrže. Ja ću poslednji napustiti ovu priču…”

Zrenjanin se godinama hvali titulom grada sporta, ali realnost je surova: Nestao je Fudbalski klub Proleter, ugašeni su mnogi manji kolektivi, sale su prazne, a deca odrastaju uz priče o nekadašnjoj slavi. I dok se po gradskim portalima i društvenim mrežama nižu snimci političkih promocija, sportisti dele objave o dugovima, neisplaćenim troškovima i strahu od gašenja.

Kakav je to sistem koji može da uloži milione u propagandu, a ne može da sačuva klub koji je predstavljao ponos čitavog Banata?

Proleterovi rukometaši pre više od 30 godina istrčali na teren protiv Barselone, igrali su srcem i hrabrošću danas ih niko ne vidi. Koliko još klubova mora da nestane da bi se u ovom gradu neko probudio? Ili ćemo se tek jednom setiti Proletera kada ga više ne bude?

U gradu koji se hvali da ulaže u sport, najveći sportski simboli preživljavaju zahvaljujući entuzijazmu i ljubavi, a ne zahvaljujući gradskoj brizi. Dok iz kabineta stižu saopštenja o “strateškim ulaganjima u sport”, tereni su prazni, svlačionice hladne, a klubovi gladni.

Sramota je da Rukometni klub Proleter, klub koji je proslavio Zrenjanin širom Evrope, mora da moli za pomoć. Sramota je da u zemlji u kojoj se milioni troše na vatromete, bilborde i dekoracije, sportisti nemaju ni za prevoz do utakmice.

Jer, ako ćutimo dok propada Proleter, sutra ćemo ćutati i dok nestaje Zrenjanin!

Hvala što nas pratite, vaš portal sa lepim vestima volimzrenjanin.com

Pročitajte i ove vesti…

Podelite sa drugima ovu vest
Facebook
WhatsApp
Email
Print

8 Comments

  1. Da podsetimo dok je NIS bio sponzor i gurao pare i šakom i kapom u Proleter i dok su igrači bili zaposleni u NIS-u dobijali dobre plate a nisu ni znali gde je firma sve je bilo super, šta sad kad je sve to nestalo? Hoćemo li ih sad staviti na budžet grada pa da sisaju pare odatle?

    • Čekaj, a napredni opštinari koji ne znaju gde im je posao i sisajući naše pare kupuji nekretnine po Novom Sadu i Beogradu, koji su digli kredit da sebi isplate plate dok su ceo budžet preusmerili na EXPO ti je u redu?

    • druze pa svugde u svetu su sponzori ili drzavne firme (mol,lukoil.fly emirates) ili kompanije (kladionice, pica,prevoznici) kod nas je sport amaterski i nema napredka dok takvi kao salapura vode savez i gledaju svoje interese i kriju se iza toga kao i sekretarka da su bili sportisti.Bio sam vodja navijaca ceo zivot na tribini ugasili su klub koji je jedini pobedio zvezdu i to na marakani kad je bila evropski sampion , ovakvim ljudima nista nije sveto. A kako o obrazovanju i skolstvu treba da brine grad jos vise treba da brine drzava , ali i sport se ubraja u obrazovanje koliko ja znam i za razvoj dece potreban je taj sport (igrao sam rukomet u mladjim selekcijama proletera do 17g).Grad i ti koji ga vode nemaju sluha, pokusao sam vise puta da dodjem do sastanka salapura,santovac,dzeger (pokusavao i jedan dzudista reprezantativac,osvajac medalja)ne postoji ta opcija jer su bogom dani .Nema plana , nema struke, nema sluha za druge , gradu od 100.000 potrebno je bar 2-3 kluba koji ce da se takmice u prvoj ligi (pratiti infrastrukturu) i da NASA deca imaju gde da igraju , treniraju,razvijaju se. Treba nam i zenski i muski klubovi dozvolili smo da odbojka padne u zapecak i da se gura klek, dozvolili smo da se ugasi fudbal , dozvolili smo da se ugasi i rukomet , ne znam za koga je pravljena staklena dvorana , za koga je renoviran fudbalski stadion (neko je skakao u dalj izgleda) umesto da se zvao tosa manojlovic

  2. Propadanje nije došlo preko noći … Urušavanje traje decenijama .
    Još 2010 . Proleter je ispao u 2 . ligu / Setite se ko je onda bio na vlasti / … Onda se pojavio “ Agroživ “ kao spas , međutim ispostavilo se da je i to lažna nada …
    Suštinski , nije spomenuto najvažnije i srž svega … Proleter i u zlatnim i u kasnijim danima nije bio gradski klub , nego “ dete “ NAFTAGASA … Dakle , kad je taj ventil zavrnut , krenulo je propadanje … to nema veze sa vlašću …
    I generalno protiv toga sam da jake firme sponzorišu “ vrhunski “ sport … Ulažite taj novac u radnike i njihovu decu , npr . stipendije za srednjoškolce i studente , besplatni kursevi stranih jezika , besplatni rekreativni odmori po banjama u Srbiji , hitne medicinske intervencije , pomoć radnicima u slučaju smrtnog slučaja u porodici , veću pomoć novorođenčetu , pa čak i pomoć penzionerima kolektiva / jer i oni nose neke zasluge …

    • Nije ni čudo što je kllub došao dovde kada se ojentisao da dovodi igrače sa strane u zadnjie tri do četiri godine ih je prošlo bezbroj,a pare su se trošile na njihov smeštaj hranu,gorivo i visoke plate umesto da se okrenu ka našoj deci koji igraju u klubovima iz okoline i plus što se igračima sa strane sve isplati,a našima se duguju pare.
      Dokle god je takav odnos da se više cene igrači sa strane nego svoji igrači nema napretka.

  3. Sponzorisati olimpijske sportove do seniorskog uzrasta. Ulagati u zdrav razvoj dece a seniorski uzrast je briga klubova i sponzora. Senior koji osvoji evropsku ,svetsku ili olimpijsku medalju dobija sportsku penziju. Naša pivreda je nezaštićeno gurnuta na evropsko i svetsko tržište tako treba da bude i sa seniorskim sportom ma se on zvao Partizan ,Crvena Zvezda ili Proleter.

  4. Zašto nema bajnog Ling- Longa na dresovima u vidu reklame i sponzorstva, Eko gradnje i ostalih koji caruju po gradu!? Trebaju tu biti sposobni ljudi u upravi a ne bivši igrači bez osnovnog obrazovanja iobučenosti u upravljanju kolektivima!! Gdje je Lidl, Mol, i …

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

POSLEDNJIH 5 ČLANKA

Volim Zrenjanin Newsletter

Ne propustite više nijednu važnu vest!

10 sekundi nakon naše objave, SAMO UDARNE vesti će se pojaviti na vašem mejlu (ako slučajno ne vidite prvi mejl sa obaveštenjem proverite foldere „spam“ i „promotions“). Budite informisani na vreme.

Loading

Upoznajte nas…

Portal volimzrenjanin je pokrenut 28. februara 2020. kao projekat zrenjaninske firme Web Solution Media od a od 2025. godine Web Solution Media Info.

Poslovni podaci:

Web Solution Media Info
Konstantina Danila 26a
PIB: 115101401
MB: 68098190
[email protected]
Raiffeisen Banka
265-1100310097051-90

zr u srcu bez poz 270px